تسنیم/ سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که "اوو مورالس" که از سمت ریاست جمهوری در بولیوی اعلام برکناری کرده، از روسیه تقاضای پناهندگی نکرده است.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، پسکوف در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «آقای مورالس یا هیچ نماینده‌ای از طرف وی، از دولت فدراسیون روسیه درخواست پناهندگی نکرده است.»

سخنگوی کرملین یادآور شد که در روسیه امیدوارند حل و فصل اوضاع در بولیوی بر اساس قانون و بدون دخالت کشورهای ثالث انجام شود و این مسئله‌ای است که از سوی وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام شده و موضع‌گیری رسمی مسکو است.

به گفته وی، حوادث اخیر در کشور بولیوی تاثیری بر سفر اواسط ماه نوامبر ولادیمیر پوتین به برزیل برای شرکت در نشست سران "گروه بریکس" نخواهد داشت و این سفر طبق برنامه‌ریزی قبلی انجام خواهد گرفت.

حوادث رخ داده در بولیوی شبیه یک «کودتای کارگردانی شده» است
وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، اعلام کرد که آمادگی دولت قانونی بولیوی برای یافتن راه حل سازنده برای حل و فصل مشکلات سیاسی-اجتماعی در این کشور بر اساس گفت‌وگو، به روند اوضاعی بر اساس سناریو اجرای یک "کودتای کارگردانی شده " تبدیل شده و موج خشونت‌ها از طرف مخالفان اجازه نداد تا اوا مورالس، دوران ریاست جمهوری قانونی خود را به پایان برساند.
وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که اوضاع فعلی در این کشور آمریکای لاتین موجب نگرانی شدید مقامات مسکو شده است.

دربیانیه وزارت خارجه آمده است: «ما از تمامی نیروهای سیاسی در بولیوی می‌خواهیم تا با عقل سلیم و مسئولیت پذیری راه حل خروج از وضعیت کنونی بر اساس صلح، آرامش، ارجحیت قانون و تضمین حقوق کلیه شهروندان و منافع اقتصادی این کشور که با آنها روابط دوستانه و همکاری متقابلاً سودمند داریم پیدا کنند. ما امیدواریم که این رویکرد مسئولانه از سوی همه اعضای جامعه جهانی، از جمله همسایگان بولیوی در منطقه آمریکای لاتین و کشورهای تاثیرگذار غیرمنطقه‌ای و سازمان‌های بین المللی انجام شود.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید