ایسنا/ خطیب مسجدالاقصی اعلام کرد، احداث تله‌کابین توسط رژیم صهیونیستی بر فراز قدس شرقی، شکل منطقه را تغییر داده و مستقیما مسجد الاقصی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شیخ عکرمه صبری گفت، رژیم صهیونیستی تلاش دارد با رویکردهای مختلف قدس را یهودی کند.

وی افزود: تله‌کابینی که قرار است بر فراز قدس شرقی احداث شود، شکل منطقه را تغییر داده و بر آثار اسلامی تأثیر خواهد گذاشت، همچنین مستقیما مسجد الاقصی را تحت الشعاع قرار می‌دهد، زیرا تله‌کابین‌ در جوار این مسجد خواهد بود و آموزش‌هایی که به گردشگران داده خواهد شد، این خواهد بود که این شهر یک شهر یهودی است.

خطیب مسجد الاقصی و رئیس هیئت عالی اسلامی گفت: به همین دلیل، ما معتقدیم احداث این تله‌کابین نامناسب و بلکه از طرف ما مردود است زیرا طرح‌های مقامات اشغالگر در منطقه الاقصی، کوی المغاربه و حوض المقدس از نظر ما مردود است.

پیش از این هم کمیته وزارتی اسرائیل تامین بودجه احداث تله‌کابین را که قدس غربی را به شهرک قدیمی از شهر قدس متصل می‌کند، تصویب کرد.

تله‌کابین مذکور از قدس غربی تا جبل الزیتون مشرف بر شهرک قدیمی و مسجد الاقصی امتداد خواهد داشت و سپس به باب المغاربه، یکی از دروازه‌های شهرک قدیمی، منتهی به دیوار براق، چسبیده به مسجدالاقصی می‌رسد.

سازمان‌های حقوق بشری فلسطین و رژیم صهیونیستی اعلام کردند، قصد دارند علیه طرح احداث تله‌کابین دادخواستی به دادگاه عالی رژیم صهیونیستی، بالاترین نهاد قضایی این رژیم ارائه دهند.

در همین راستا، شیخ صبری نسبت به افزایش یورش‌های اسرائیلی‌ها به مسجدالاقصی به ویژه در اعیاد یهودی هشدار داد و گفت: این اقدام علنی و مردود است و یهودیان از اعیاد خود سوءاستفاده می‌کنند و به بهانه این اعیاد وارد مسجدالاقصی شده و ماهیت جدیدی به آن تحمیل می‌کنند.

وی افزود: گلعاد آردان، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت: می‌خواهیم ماهیت مسجد الاقصی را تغییر دهیم و این اظهارات به این معنی است که او می‌خواهد اجازه دهد یهودیان در مسجد الاقصی نماز بخوانند.

رژیم صهیونیستی به شهرک‌نشینان اجازه می­‌دهد از باب المغاربه به مسجدالاقصی یورش برند اما رسما به آنها اجازه انجام دعا و آیین تلمودی در این مسجد نمی­‌دهد.

شیخ صبری گفت، هدف از یورش‌های رژیم صهیونیستی، مصلای باب الرحمه در شرق این مسجد است، هدف از این یورش‌ها به ویژه پس از اینکه نمازگزاران توانستند مصلای باب الرحمه را بازگشایی و طرح این رژیم برای تبدیل این مسجد به کنیسه را باطل کنند، تغییر ماهیت مسجدالاقصی است. طی سه سال گذشته روی ساختمان باب الرحمه تمرکز شده و اسرائیلی‌ها از باب المغاربه وارد شده و مستقیما به منطقه شرقی باب الرحمه هجوم می‌برند.

وی همچنین نسبت به پیامدهای ادعاهای اسرئیل برای تجزیه زمانی و مکانی مسجدالاقصی میان مسلمانان و یهودیان هشدار داد و اگر تل‌آویو به دنبال این طرح باشد، پاسخ مستقیمی از سوی مسلمانان دریافت خواهد کرد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید